Zateplete okna izolačními dvojskly a

odstraňte rosení oken !!!

O rosení skel

Je nepříjemné, když se ráno probudíte a vaše okno máte zamlžené, v horším případě po něm stéká voda, nebo se na vnitřní tabuli skla tvoří ledová námraza. I přes to, že okna pravidelně utíráte a větráte, nemůžete se problému rosení oken, které se neustále opakuje, zbavit. Rosení oken v žádném případě nepodceňujte!!!

Co způsobuje rosení oken ?

  • stékající voda zkracuje životnost okenních rámů
  • bydlíte s pocitem chladného bytu
  • vznikají plísně a ohrožují vaše zdraví


Věnujte pozornost problematice rosení oken malou chvíli a čtěte následující řádky. Příčin, proč k rosení oken dochází, je několik a rada zdarma se vždy hodí.


Rosení oken zevnitř

Důležitou roli hraje vlhkost vzduchu v místnosti, kterou můžeme změřit vlhkoměrem. Pokud je nižší než 50% a k rosení oken zevnitř dochází, je velmi pravděpodobné, že se jedná o problém s nevyhovujícím zasklením oken. Jestliže naměříte více než 50%, stačí jen správně větrat.

Tip č. 1 - Správné větrání znamená, že dvakrát denně necháte na několik minut okna otevřená do průvanu a vyvětráte vlhkost z místnosti ven. Za tuto krátkou dobu se vymění vzduch, ale nevychladnou stěny. Měli byste vědět, že čerstvý vzduch se vyhřívá mnohem rychleji než vzduch vlhký. Proto ani není třeba více topit. Někdy omezí rosení oken zevnitř i to, že přitopíte o 1-2 stupně C. Tím však nesnížíme výdaje za energie.

Tip č. 2 - Zkontrolujte, zda se teplo k oknu dostane!!! Žaluzie, závěsy, parapet k oknu patří, bohužel někdy mohou být příčinou rosení oken zevnitř. Teplý vzduch se nedostane na vnitřní tabuli skla a to pak zůstává chladné. Zkuste nechat žaluzie vytažené a závěsy odtažené. Škodit mohou hluboké parapety, které přesahují nad radiátor. Ty pak přímo vybízejí k umístění rostlin, které zadržují vyšší vlhkost. Další problém, který může rosení oken zevnitř hodně ovlivnit je chybějící radiátor pod oknem. Tento problém se týká především střešních oken, kde se vlivem naklonění zhoršují tepelně-izolační vlastnosti zasklení a teplého vzduchu k ohřátí skla je potřeba více.

Tip č. 3 – Pokud nepomůže ani jeden z výše uvedených tipů, spočívá problém rosení oken zevnitř v nevyhovujícím zasklení vašich oken. Povrchová teplota skla v místnosti je nízká a sklo špatně izoluje. Řešení problému rosení oken zevnitř je tedy přesklení oken kvalitními izolačními dvojskly nebo trojskly, která splňují dnešní standardy.

Více o přesklení oken se múžete dozvědět zde…

 

Rosení oken zvenku

Rosení oken zvenku není na škodu, je to znak dobře izolujících skel, které teplo nepropustí na vnější tabuli skla. Někdy je však nepříjemné, že nevidíme z okna ven. Ve skutečnosti vzniká rosení oken zvenku následovně - izolační dvojskla se na jaře a na podzim za jasných nocí ochladí a po východu slunce dochází k ohřátí venkovního vzduchu a zvýšení jeho teploty. Sklo, které nemá schopnost se tak rychle ohřát je chladnější než vzduch a dochází ke kondenzaci vodních par na tabuli skla. K tomuto jevu dochází i na jiných materiálech, rozdíl však není tak znatelný. Skutečnost, která tento jev ve velké míře ovlivňuje je proudění vzduchu a orientace světových stran, kdy na východě dojde k mnohem rychlejšímu ohřátí vzduchu než na straně severní.

Rosení oken zvenku může ovlivnit také:
  • kolem tekoucí potok nebo řeka
  • květiny na oknech
  • jiný zdroj vysoké vlhkosti vzduchu

 

Jako příklad rosení můžeme uvézt např. vyjmutí sklenice piva z lednice, která se vám ihned orosí, nebo pokud nosíte brýle a v zimě přijdete do prostoru, kde je teplo, pak je budete mít zamlžené.

V současné době je této problematice věnována stále větší pozornost a vyvíjí se nové produkty skel s antikondenzačními účinky. Jedním z nich jsou izolační skla Heat Mirror se samočistícím sklem Bioclean. Toto zasklení neumožní vznik kondenzátu v podobě kapek, ale udrží jej v celé ploše, navíc tím jak stéká voda po skle dolů, dochází k jeho samočištění. Řešením je tedy opět přesklení oken nebo správná volba zasklení při výrobě nových oken.

 

Rosení oken uvnitř dvojskla

Někdy se stává, že k rosení oken dochází v meziskelním prostoru dvojskla. Je to znak toho, že došlo k narušení obvodového spojení tabulí skel a dvojsklo ztratilo svou izolační funkci. Rosení oken uvnitř dvojskla se nedá nijak odstranit. Někdo by si mohl říct, že výměna „vakua“ nebo „plynu“ by pomohla, to je však nesmysl. Stejně tak jako auto má svou omezenou životnost, platí totéž i u izolačních skel. První vyráběná dvojskla, tzv. „dithermy“ jsou na trhu již několik desítek let a jejich izolační funkce již dávno ztratila své vlastnosti. Někdy se může stát, že k rosení oken uvnitř dvojskla dojde i u nového okna. Při výrobě vznikla chyba, v tomto případě se obraťte na výrobce oken. Pokud již záruční doba vypršela, kontaktujte nás a vaše izolační sklo vyměníme…

Trápí Vás rosení skel ?

News

No articles

Termovizní měření

Photogallery

↑ nahoru